W jaki sposób można zwalczyć krocionogi?

Krocionogi to rodzaj wijów, zwykle zamieszkujących ściółkę lub spróchniałe drewno w ogrodach czy lasach. Często jednak wchodzą także do naszych domów i mieszkań, gdzie zwykle nie są pożądanymi gośćmi. Krocionogi mają różne wymiary, sięgające od 3 milimetrów do nawet 20 centymetrów – w Polsce można spotkać aż 85 gatunków tych zwierząt. Żywią się głównie obumarłymi częściami roślin, ale także ich korzeniami, bulwami czy nawet owocami. Z tego powodu nadmierna inwazja krocionogów nigdy nie jest zjawiskiem pożądanym – na szczęście można z nią skutecznie i stosunkowo szybko walczyć dostępnymi na rynku środkami chemicznymi.

Jakie są oznaki inwazji krocionogów?

Krocionogi w nadmiernej ilości mogą powodować niszczenie roślin czy drzew, dlatego warto je zwalczać. Jeśli zadomowią się w mieszkaniach, nie są niczym przyjemnym, chociaż nie są w stanie zrobić krzywdy domownikom. Należy obserwować objawy, którymi cechuje się inwazja wijów. Z pewnością zauważymy, jeśli nagle zrobi się ich dużo – warto przejrzeć ściółkę, ścięte drewno czy spróchniałe elementy, by odnaleźć siedliska krocionogów. Krocionogi lubią przebywać w różnego rodzaju zakamarkach, gdzie mogą zalegać resztki organiczne – tam znajdują idealne miejsce do rozwoju i bytowania. 

Krocionóg – jak się go pozbyć?

Z krocionogami można sobie poradzić w stosunkowo prosty i szybki sposób. Wystarczy zastosować gotowe opryski i preparaty owadobójcze, które można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Są to preparaty mające działanie kontaktowo – żołądkowe, należy spryskać nimi siedliska krocionogów, a także wszelkie zakamarki czy dolne części ścian, po których mają one zwyczaj się wspinać. Jeśli środki chemiczne używane są we wnętrzach, należy pamiętać o stosowaniu oprysków w rękawiczkach, a także dokładnym wietrzeniu mieszkania po wykonaniu oprysku. Środki mają działanie natychmiastowe, dlatego po przeprowadzonym oprysku można zebrać martwe krocionogi. W przypadku poważnej inwazji, zabieg należy powtórzyć po kilku dniach, by całkowicie wyeliminować kłopotliwą inwazję. 

Klein

Cześć, jestem Klein i prowadzę swoją stajnię. To mój sposób na życie. Zapraszam ;)